دوربین مدار بسته پلاک خوان

زماني که صحبت از دوربينهاي پلاک خوان به ميان مي آيد ، دو مساله در ذهن مطرح مي شود .اولي دوربين هاي پلاکخوان پليس که به اصطلاح به آنANPR مي گويند ( Automatic Number PlateRecognition )  و پليس ها از آن براي سنجش سرعت اتومبيل ها استفاده مي کنند که مي تواند به صورت ثابت ، روي سه پايه ، نصب در خودرو پليس و يا به صورت نصب شده در خيابان ها ، بزرگ راه ها و جاده ها باشد.
مساله دوم دوربين هاي مداربسته اي است که در ورودي پارکينگ ها ،عوارضي ، پمپ بنزين ها و مراکز مهم ، براي کنترل ورود و خروج خودرو ها به کار مي رود .
در واقع تمام دوربين هاي مداربسته مي توانند تصوير پلاک اتومبيل را به ما نشان دهند .اما مساله مهم اين است که آيا تصوير پلاک ، وضوح کافي دارد و آيا اعداد و حروف قابل تشخيص است؟
آيا فقط وقتي اتومبيل جلوي راه بند توقف ميکند ، پلاک آن قابل خواندن است و يا در صورتي که باسرعت زياد عبورکند هم قابل تشخيص است؟
اگر نور چراغ هاي جلو مزاحم ديد دوربين مداربسته شود چه کار کنيم؟
براي پاسخ سوالات بالابهتر است به اين صورت بگوييم که اگر فقط هدف ديدن پلاک خودرو ها در مانيتور باشد و نياز به خواندن آن توسط نرم افزار نباشد ، از دوربين هايي با تکتولوژي HS-BLC = High SpotlightBack Light Compensation  استفاده مي کنيم .دوربين مداربسته اي که داراي اين تکنولوژي است ، نور شديد چراغ هاي جلو اتومبيل را در مانيتور کاهش مي دهد تا پلاک قابل رويت باشد .
اما اگر بخواهيم پس ازاينکه دوربين مداربسته تصوير پلاک را در مانيتور نمايش داد ، حروف و اعداد آنرا بخواند، بايد از نرم افزار هاي پلاک خوان استفاده نماييم.
اين نرم افزار به همراه دوربين مداربسته قابليت خواندن پلاک در سرعت بالا را نيز دارد ، در اين حالت دوربين در کمتر از يک ثانيه ، در حدود ده تا پانزده عکس پيوسته SNAPSHOT  از پلاک مي گيرد و پس از آن نرم افزار به صورت اتوماتيک عکس ها را با هم مقايسه مي کند و يک عکس که از همه واضح تراست را براي نمايش انتخاب مي کند . سپس آنرا به متن ( عدد و حروف ) تبديل کرده و ذخيره مي نمايد.
اگر براي نرم افزار پلاک خوان يک دوربين مداربسته حرفه اي به همراه لنز با کيفيت تهيه شود و از طرفي دوربين در مکان مناسب با زاويه ديد استاندارد نصب شود ، ديگر نيازي نيست تا اپراتور به صورت دستي پلاک اتومبيل ها را در يک پارکينگ وارد کامپيوتر کند . حتي در بعضي از پارکينگها مي توان اپراتور را حذف کرد و سيستم پلاک خوان را به سيستم راه بند و درب برقي يا ACCESS CONTROL متصل نمود .
معمولا با تابش پروژکتورهاي مادون قرمز به پلاک خودرو ها در ورودي پارکينگ ها ، دوربين هاي پلاک خوان مي توانندتصويري با کيفيت تر و با خطاي کمتر از 4درصد را ارائه نمايند.
در سالهاي اخير و باتکنولوژيHLC (HighLight Compensation)دوربين مداربسته بطورخودکار محلهاي پرنور تصوير مانند چراغهاي ماشين را مي پوشاند و باعث تشخيص سريع پلاک خودرو خواهد شد. امروزه نرم افزارهاي جديد و ايراني پلاک خوان به راحتي قادربه تشخيص پلاک خوردروها بوده و اطلاعات پلاک را هم بصورت تصوير و هم به صورت عدد وحرف در پايگاه داده ذخيره مي کند.